Home Forums IMASS Forum Apendicita

This topic contains 25 replies, has 3 voices, and was last updated by  comanadina 11 months, 2 weeks ago.

• Author

Ruxi

Buna ziua! daca de cateva zile ma doare in partea dreapta jos a abdomenului, mai ales la miscare, este posibil sa am apendicita?

• #2885 Reply

Ana

Buna ziua! Este posibil ca intr-o apendicita acuta leucocitele sa aiba valori normale? Multumesc

• #6531 Reply

comanadina
      Moderator

Buna ziua,
      este rar dar totusi posibil, ca leucocitele sa nu creasca in apendicita acuta. Acest lucru poate fi datorat unei faze incipiente a apendicitei sau in cazul unui organism areactiv(exemplu varstnici cu patologii multiple asociate, pacienti cu medicatie imunosupresoare, pacienti oncologici).

• #2974 Reply

SM

De ce durerea din apendicita acuta merge pe picior in jos.

• #6532 Reply

comanadina
      Moderator

Buna ziua,
      Durerea din apendicita poate iradia spre membrul inferior din cauza vecinatatii apendicelui si peritoneului care il inconjoara, cu mushciul psoas. In caz de apendicita acuta si peritonita, se va produce o iritatie nervoasa a muschiului psoas.

• #2975 Reply

Kicerov Molitov

Buna ziua! Am dureri în partea dreapta de jos a abdomenului și sunt ca niște înțepături și am ameteli și stări de voma, se poate sa fie apendicită?

• #6533 Reply

comanadina
      Moderator

Buna ziua,
      tabloul clinic mentionat de dumneavoastra opate fi sugestiv pentru apendicita acuta. Este indicat sa va prezentati intr-un serviciu de urgenta pentru a fi consultat si pentru a efectua analize de laborator.

• #2976 Reply

Daria

Buna ziua! In cazul blocului apendicular, tratamentul de prima intentie este cel conservator sau cel chirurgical, si de ce? Multumesc!

• #6534 Reply

comanadina
      Moderator

Buna ziua,
      in cazul blocului apendicular este indicat tratamentul conservator si consta in administrarea de antibiotice, antiinflamatoare, gheata aplicata local. Deoarece blocul apendicular este cauzat de perforatia apendicelui si organismul incearca sa localizeze aceasta infectie prin intermediul organelor invecinate care, cu ajutorul fibrinei, vor forma aderente stranse in jurul apendicului, in aceasta faza interventia chirurgicala este contraindicata deoarece exista riscul major e lezare a organelor invecinate. Tratamentul chirurgical va fi efectuat la 6-8 saptamani, dupa stingerea procesului inflamator.

• #6528 Reply

comanadina
    Moderator

Simptomele principale ale apendiciteia cute sunt reprezentate de: durere care debuteaza in cosul pieptului (epigatsru) si ulterior se localizeaza in partea dreapta inferioara a abdomenlui (fosa iliaca dreapta), pierderea poftei de mancare, greturi, varsaturi, febra, modificari ale tranzitului intestinal. Mai multe informatii gasiti pe acest site la sectionea pacienti/patologii abdominale.

• #7114 Reply

Ali Seghrouchni Idrissi

Daca am dureri in partea dreapta jos a abdomenului de mai multe zile, este posibil sa am apebdicita?

• #7501 Reply

comanadina
      Moderator

Buna ziua,
      Durerea din partea dreapta jos a abdomenului este un simptom ce apare in cadrul apendicitei, dar si in cazul altor boli. Mai multe informatii gasiti la sectionea pacieni/patologii abdominale/apendicita. Pentru un diagnostic clar este indicat sa fiti examinat de un medic chirurg.

• #7116 Reply

IaW

Care e locul si examenul pentru confirmare diagnosticul de apendicită ?

• #7503 Reply

comanadina
      Moderator

Pentru confirmarea diagnosticului de apendicita sunt necesare prezenta simptomelor specifice acesteia (durerea abdominala cu debut in epigastru si localizare ulterioara in fosa iliaca dreapta, greturi, varsaturi, inapetenta), examenul clinic (la palparea fosei iliace drepte, durerea se accentueaza la decompresaiunea brusa a acesteia), examene paraclinice (leucocitoza, probe inflamatorii crescute, examen sumar de urina normal, ecografia abdominala-perete apendicular ingrosat +/- lichid periapendicular).

• #7117 Reply

Laura

Buna
    Ce complicație se poate ajunge de la apendicita?

• #7504 Reply

comanadina
      Moderator

Complicatiile apendicitei: perforatia cu peritonita localizata sau generalizata, abcesul apendicular, plastronu apendicular. Mai multe informatii gasiti in sectiunea pacienti/ patologii abdominale/apendicita.

• #7120 Reply

Achwaq Rahhali

Daca am dureri in partea dreapta jos a abdomenului de mai multe zile, este posibil sa am apebdicita?

• #7502 Reply

comanadina
      Moderator

Durerea din partea dreapta jos a abdomenului este un simptom ce apare in cadrul apendicitei, dar si in cazul altor boli. Mai multe informatii gasiti la sectionea pacieni/patologii abdominale/apendicita. Pentru un diagnostic clar este indicat sa fiti examinat de un medic chirurg.

• #7123 Reply

Ahmed Arous

Buna ziua,
    Am fost operat din cauza apendicita si vreau sa stiu daca se poate se mai intampla o peritonita abdominala sau nu ?

• #7505 Reply

comanadina
      Moderator

Buna ziua,
      Peritonita e o complicatie care poate aparea in primele zile dupa apendicectomie ca urmare a desfacerii suturii sau alunecarii clipului intre baza apendicelui si cec. Daca operatia dumneavoastra a fost efectuata de mai mult timp (saptamani, luni, ani) peritonita poate aparea in cazul perforatiei altui organ.

• #7125 Reply

Anass

Buna,m-am simțit durere pe partea dreapta de abdomen de acum o săptămâna și sa intensificat zilele ăștia cu febra și vărsături. Simptome poți sa fii de apendicita ?

• #7506 Reply

comanadina
      Moderator

Buna ziua,
      Simptomatologia descrisa de dumneavoastra poate fi sugestiva pentru apendicita. Pentru diagnosticul pozitiv si examene paraclinice este indicat sa va prezentati in Unitatea de Primiri Urgenta.

• #7576 Reply

Marwan Youbi idrissi

Buna ziua, daca am o durere de aproximativ 2 ore in tot abdomenul, care nu s-a calmat la Algocalmin, ar trebui sa ma prezint intr-un serviciu de urgenta sau sa astept ca aceasta sa treaca?

• #7581 Reply

comanadina
      Moderator

Buna ziua,
      daca durerea nu cedeaza este indicat sa va prezentati intr-un serviciu de urgenta pentru clarificarea diagnosticului.

• #6530 Reply

comanadina
    Moderator

Buna ziua,
    Durearea in partea de jos a abdomenului accentuata la efort fizic, fara a fi insotita de alte simptome, este putin probabil sa fie apendicita acuta. Pentru clarificare diagnosticului ar fi bine sa va prezentati intr-un serviciu chirurgical.

Reply To: Apendicita
Your information: